Han vet at enkelte av dem som har ansvar for å velge strømleverandør til organisasjoner og virksomheter sliter med å forstå alt som står på strømregningen. Enda flere synes det er svært krevende å sammenlikne tilbud fra ulike leverandører.
– Det verste med dette, er at strømutgiftene dessverre blir unødvendig høye, sier Knif Innkjøps salgssjef, Erik Wilberg, som har fulgt strømmarkedet tett gjennom mange år.
Har du spørsmål om din strømavtale?
Kontakt oss gjerne om du har spørsmål om strøm, enten du er på Knif-avtalen eller ikke.
Kontakt oss
Fjerne usikkerheten
Wilberg vil gjerne bidra til at Knif-medlemmene blir tryggere og kan ta informerte valg.
– For noen holder det med én telefon, mens for andre blir det viktig at vi setter oss ned sammen og bruker den tiden det tar, sier han. Med enkle spørsmål kan Erik Wilberg gjøre en behovsanalyse for den som søker råd.
– Behovene kan være svært ulike i forskjellige virksomheter. Derfor er behovsanalysen avgjørende for å avklare hva slags strømavtale som kan passe den enkelte.
“
Strømutgiftene blir dessverre unødvendig høye
Forståelige sammenlikninger
Videre i rådgivningen analyseres fakturaer fra den avtalen kunden har i dag – alle linjer, både det med liten skrift og stor skrift.
– I fakturavurderingen ser vi blant annet på påslag og forvaltnings-resultater over tid – sørger for at det er lettere å forstå innholdet i fakturaen, og hjelper til slik at det er mulig å sammenlikne ulike tilbud, sier Wilberg.
Han forteller også at flere av dem som ber om råd gjerne vil vite hva andre Knif-medlemmer velger. Hvilken strømløsning velger virksomheter som likner på oss? – Dette kan vi svare på, for vi har oversikt over hvilke medlemmer som har mange likhetstrekk – og hvilke som er mer ulike.
Tilgjengelig informasjon – og oppfølging
Ettersom noen medlemmer synes det kan være utfordrende å finne god informasjon om strømmarkedet – også informasjon som egentlig er lett tilgjengelig – er dette en naturlig del av Wilbergs rådgivning.
– Mange vil ha nytte av å ta i bruk «Min side» hos Knif Innkjøp – og «Min Bedrift» hos Fjordkraft for dem som benytter denne leverandøren. De som ikke vet hvordan de bruker «Min side», får derfor hjelp til dette. Vi anbefaler samtidig medlemmene å benytte Elhub (Norges IT-plattform for innsamling og distribusjon av strømdata). Rådgivningen inneholder også et tilbud om oppfølging etter ønsket tid.
“
setter oss ned sammen og bruker den tiden det tar
Knif-avtalen med Fjordkraft
I dialogen med Knif-medlemmene gjennomgår også Erik Wilberg de to strømproduktene Knif Innkjøp har forhandlet fram i avtalen med Fjordkraft – Knif Spot og Knif sikret 50.
Om strømavtalen med Fjordkraft – bedrift
Innkjøpsavtale for strøm til virksomheter
Les mer om avtalen her Hvis økonomien i en organisasjon er skjør – om likviditeten er svak, kan raske prishopp i strøm-markedet representere en solid risiko for virksomheten. – Med Knif Sikret 50 vil risikoen reduseres betydelig, sier Wilberg. – For gjennom denne avtalen er normalt halve forbruket prissikret.
– Likner dette litt på fastrente? – Ja, for den delen av strømforbruket som er prissikret, er det ingen dårlig sammenlikning.
Kraftbehov og likviditet
Akkurat som medlemsvirksomhetenes økonomiske sårbarhet er avgjørende for hvilke strømråd Erik Wilberg gir, er det like utslagsgivende hvilket kraftbehov organisasjonene har – og hvor stor andel av kostnadsbudsjettet som brukes til strømregningene.
– Er kraftbehovet stort og likviditeten svak, skal det mye til at ikke Knif Sikret 50 er det riktige valget, sier han, og legger til: – Poenget med denne løsningen er ikke å slå spot-prisen, men å sikre en jevnere prisutvikling over tid.
Knif Spot
Blant Knifs medlemsvirksomheter er det også dem som har svært robust økonomi og lave strømkostnader.
– Lite kraftbehov, peker mot løsningen vi kaller Knif Spot, en variant som med spot-priser kontinuerlig følger timesprisene på Nordpool. Hvis også virksomhetens likviditet er sterk, er argumentene for å velge Knif Spot mange, sier Wilberg.
Som nevnt er Wilberg godt kjent med at strømleverandører har ulike modeller i spotmarkedet som ikke alltid er enkle å sammenlikne. – Men på dette området er det sjelden vår spot-avtale med Fjordkraft blir slått, sier han, og legger til at begge Fjordkrafts løsninger også er konkurransedyktige når det gjelder andre deler av strømregningen, slik som påslag, handelskostnader, RK-kost. E-set og kredittkostnader.
Fordeler for ansatte
Samarbeidet mellom Knif Innkjøp og Fjordkraft kommer også ansatte og frivillige til gode. Les mer her om denne fordelen.
Relaterte innkjøpsavtaler
Kontakt oss